YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Uzay

2019 Yılında Kadınların Uzay Maceraları

by3kk
Paylaş

2019 yılının sonlarına yaklaşırken kadınların 2019 yılında uzay yolunda yaptığı büyük adımları gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle ilk kadın astronot olan ayrıcada ilk sivil astronot ünvanıyla tanınan Rus kadın astronot Valentina Tereşkova’yı buradan analım. Dünya’nın yörüngesine oturarak 49 kere Dünya’nın çevresini dolaşarak adını ilk kadın astronot ünvanıyla tarihlere kazımıştı. 

 

Şimdi gelin 2019 yılında kadın astronotların elinden çıkan ses getiren işlere bakalım

Rosalind Franklin İsmi 2020 Yılındaki Taşıyıcının İsmi Olarak Kullanılıcak

Rosalind Franlin belki duymamış olabilir ancak kendisi DNA, RNA, virüs, kömür ve grafitin yapılarının anlaşılmasında büyük katkılarda bulunan İngiliz biyofizikçi, kimyager ve kristallografçısıdır. Böyle bir dahinin adını taşıyacak bir araştırma aracı tıpkı kendi gibi belkide marstan bize bilinmezliklere ışık tutucak.

İnsanlık Tarihinin Belkide En Büyük Merak Olgusu "Kara Delik"

Yıllardır karadeliliğin şekliyle ilgili bir bilinmezlik yaşıyorduk çeşitli teorilerden yola çıkarak ve filmlerden gördüğümüz kadarıyla karadelikler hep bir hayal ürünüydü. Ancak 2019 yılında artık bu gizem yerini kaybetti ve bir karadeliğin fotoğrafı çekildi. Olay Ufku Teleskopu adı verilen teleskop ile 2019 yılının Nisan ayında bir karadeliğin fotoğrafı çekildi. 

MIT’de çalışan Yardımcı Doçent Katie Bouman karadeliğin bilgisayar ortamında görüntülenmesini sağlayan yazılımı geliştirdi ve ufkumuz açtı.

 

En Uzun Süre Uzayda Kalma

2019 Mart ayında Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na görevi için giden astronotumuz Christina Koch normalde Nisan ayın geri getirilmesi planlanıyordu. Maalesef astronotumuz alacak olan fırlatma roketi kalkış yapamadı ve uçus 2020’nin Şubat ayına ertelendi bu sayede 328 günlük rekoru kırarak uzayda en uzun süre kalan astronot olucak. Şuan Dünya hasretiyle belkide yukarda efkarlı bir müzikle bizleri izliyor. 

NASA Artemis Ay Programı'nı Duyurdu

NASA’nın yöneticisi Jim Bridenstine mayıs ayında attığı bir tweet ile sadece kadınların yer alacağı Artemis Ay Programı’nı paylaştı. Artemis Yunan Mitolojisinden bir tanrı ve Apollon’un ikiz kardeşi. İlk ay görevlerinden hatırlayacağınız Apollon ismi için oldukça manidar bir isim olmuş gerçekten. 

Uzayda Yürüyen Kızlar

2019’un Ekim ayında Christina Koch ve Jessica Meir adlı iki kadın astronot uzayın boşluklarına adım attılar. Uluslar Arası Uzay İstasyonu’nun bakımları için gerçekleştirdikleri bu macera bir ilk oldu. Normalde Mart ayında planlanan yürüyüş astronot kıyafetlerindeki talihsizliklerden dolayı ertelenmişti. Christina Koch “Yeni hedeflere ulaşan herkes: Evet yapabilirsin” diye bir tweet paylaşımında bulundu.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın