YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Telefon

5G ne zaman geliyor?

by3kk
Paylaş

5G ile neler değişecek? 2020 yılında 5G gelicek mi?
5G kullanılmaya başlanan ülkeler.

Qualcomm geçen yıl yaptığı açıklamalarda 2019 yılında 5G’nin bizlere neler getireceği hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Ardından bakıldı ki 5G’de bir çok problem olduğu ve geliştirilmesi gerektiği kanaatine varıldı.

Bu yıl Hawaii’de yapılan son Snapdragon Teknoloji Zirvesi’nde 2020 yılının çok farklı olacağını söylendi. Umarız geçen yılki gibi olmaz bu sözler.

Konferansın başlarında konuşan Qualcomm Başkanı Cristiano Amon “2020 yılı 5G’nin Dünya çapında yaygınlaşacağı bir yıl olacağını söyledi. Aşırı yoğunluk olduğu zaman 4G’nin aşırı hız düşümleri yaşaması göz önünde bulundurulduğunda 5G için fazla bir beklentiye girmemek lazım. 2020 yılında yaygınlaşması beklenilen bir altyapının 4G bile hala oturmamışken hayal edilmesi bile insanı zorluyor.

5G ile birlikte kapsama alanında gelişme ve hızdaki artış geleceği söyleniyor.  Şuanki kullandığımız hızdan 100 kata kadar hız alacağız. İndirme ve yükleme hızlarımız milisaniyelere düşecek.

4G’nin gelmesiyle birlikte doğruyu söylemek gerekirse hayatımızda büyük değişiklikler oldu fakat verimli bir şekilde kullandığımız ayrı bir tartışma konusu. Aslına bakılırsa kullanıcıların hızdan ziyade asıl şikayetleri kotalar. Günümüzde 3G hızı aslında mobil için bize gayet yetebilir. Keşke hızdan ziyade mobil altyapı geliştirmeleriyle birlikte mobil telefonlarımızda kotasız sınırsız internet kullanabilsek.

Yaratıcı Stratejiler analisti Carolina Milanesi 5G için “ Bunu bir akım olacağını düşünmüyorum fakat 2020’nin sonlarına doğru 5G kullanan insanların neye benzeyeceğini daha iyi görebileceğiz.” dedi.

 

5G Bazı Ülkelerde Kullanılmaya Başladı

ABD’nin birkaç eyaleti ve birkaç ülkede kullanılmaya başlandı ancak birçok sorunları da beraberinde getirdi. 5G pahalı bir teknoloji olduğundan dolayı yaygınlaşması uzun bir zaman alacağa benziyor. 5G destekli bir telefon aldıysanız biraz daha bekleyeceğinizi üzülerek belirtmem gerekir.

Eğer incelemek isterseniz CNET’in Verizon ile yaptığı 5G hız testi videosunu izleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın