YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Teknoloji

Katil Drone’lar

by3kk
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde İranlı General Kasım Süleymani insansız bir hava aracı ile öldürüldü. Peki insansız hava araçları ne zamandan beri suikast için kullanılıyor? Ülkelerin insansız hava araçlarına ne kadar yatırım yapıyor?

Drone Nedir? İlk ne zaman kullanılmaya başlandı?

Drone; uzaktan kontrol edilen insansız hava araçlarıdır diyebiliriz kısaca. İlk drone 1990’lı yıllarda ABD tarafından askeri amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzden kullanılan droneların ise başlangıcı 1999 yılında Kosova savaşı sırasında Sırp mevzilerinin kontrolü için kullanılan dronlardır. Drone’ların silahlandırılarak kullanılması ise 11 Eylül’de ABD’de yaşanan terör olaylarından sonra başlamıştır.

Tüm Dünya'da Kullanılan Askeri Drone'ların Sayısı

Askeri amaçla kullanılan droneların geneli sadece gözlem yapmak için kullanılıyor. Önümüzde ki 10 yıl içinde yaklaşık olarak 80.000 adet gözetim aracı ve 2000 saldırı drone’ları olacağı uzmanlar tarafından tahmin ediliyor. Silahlı olarak kullanılan hava araçlarının teknolojilerinin komplike olmasından dolayı üretilmesi oldukça maaliyetli oluyor. Silahı bulunan katil drone’un yaklaşık maaliyeti 15 milyon dolar civarında. Ancak ekstra modifikasyonlar ve drone pilotlarının maaliyetlide hesaba katıldığında ortaya yüklü bir maaliyet çıkıyor. 

Yukarıdaki tabloda ülkelere göre 10 yıl içinde alması planlana askeri hava araçlarının grafiğini görüyoruz. Grafiğe göre Türkiye 10 yıl içinde yaklaşık olarak 30 askeri drone almayı yada üretmeyi planladığı görülüyor.

Askeri Drone Kullanan Başlıca Ülkeler

Askeri olarak insansız hava aracı kullanan 3 ülke hakim. Bunlar; ABD, İngiltere ve İsrail. ABD ve İngiltere Kanadalı bir şirket olan General Atomics tarafından üretilen Predator ve Reaper adlı drone’ları kullanıyor. İsrail ise kendi üretmiş oldukları askeri drone’ları kullanmayı tercih ediyorlar. Türkiye’nin kullanmış olduğu droneler ise Akıncı adıyla yerli üretimimiz olan insansız hava araçlarıdır. Türkiye’de yaklaşık olarak 80 civarında askeri insansız hava araçları kullanılmaktadır. 

Drone'lar Ne Zaman Silaha Dönüştü?

11 Eylül’de ABD’de ikiz kulelere yapılan terör saldırısından sonra kullanılmaya başlandı. ABD o günden beri Afkanistan,Irak, Somali, Yemen, Libya ve Suriye gibi bölgelerde insansız hava araçlarını silahlı ve silahsız bulunduruyor. 

Drone Savunma Sanayi Arge Çalışmaları Geliştirilmeli

03.01.2020 yılından İran Generali Kasım Süleymani’nin suikastinden sonra İran bu konuda tedbirlerini alıcaktır. Bizimde bu talihsiz olaydan dersimizi çıkararak bu tarz suikast girişimlerini önlemek adına savunma sanayinde kendimizi geliştirmeliyiz. 

Etiketler:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın