YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Genel Uzay

NASA Yaşama Elverişli Gezegen Keşfetti

by3kk
Paylaş

NASA'ya ait araştırma uydu olan TESS Dünya'ya benzer yaşanabilir bir gezegen keşfetti.

Dünya’mızdan yaşkalış olarak 101.5 ışık yılı uzakta bir takım yıldızı bulunmakta. Yunus (Dorado) adıyla bilinen takım yıldızında su bulunan bir gezegen keşfedildi. Bulunan gezegenin büyüklüğü yaklaşık olarak Dünya ile aynı. 

“TOI 700 d” Gezegeninin Edinilen Bilgiler Doğrultusunda Tahmini Görüntüsü

NASA araştırmacıları gezegene “TOI 700 d” adını verdiler. Dünyamıza oranlayacak olursak yaklaşık % 86 lık bir verimle kendi güneşinden yararlanabiliyor ve bu sayede gezegen kendini canlılar için yaşanılabilir kılıyor. 

“TESS Object of Interest 700” (TESS İlgi Nesnesi 700/ TOI 700) isimli cüce yıldızın yörüngesinde araştırmacılar 3 öte gezegen keşfetti. Bu 3 öte gezegenden birisi bizim yaşanılabilir olan “TOI 700 d” adlı gezegenimiz. Gezegenimiz yaklaşık olarak Dünya boyutlarında ve yörüngede bir turunu tam 10 günde tamamlıyor. Bu gezegenlerden diğeri ise Dünya’nın yaklaşık olarak 2.6 katı büyüklükte ve yörüngede turunu 16 günde tamamladığı belirtiliyor. 

Gezegenlerle ilgili yeni alınan bilgilerin Amerikan Astronomi Derneğinin Hawaii’de düzenleyeceği toplantısında açıklanacağı duyuruldu.

Yaşanılabilir Gezegen Kaşifi "TESS"

Bizlere öte gezegenler hakkında araştırmalarını paylaşan uydu TESS 4 adet büyük kameraya sahip ve 27 gün kesintisiz gözlem yapabiliyor. TESS öte gezegenlerin birbirlerinin kesiştikleri anı yani “geçiş” anını yakalamak için araştırmalarına devam ediyor.  Bu geçiş anında oluşacak olan yıldızların parlaklıklarındaki azalmalar bizlere gezegenlerin özkütle,kütle ve atmosferi hakkına bilgi edinmemizi sağlayacak.

Ötegezegenlere insanlı keşiflere önümüzde uzun bir süre olsada bu tarz yapılan gözlemler sayesinde belkide uzayda yalnız olmadığımızı keşfedip insalık tarihinde büyük değişiklikler meydana gelebilecek. Umarız bu değişikler bizim için olumlu yönde ilerler ve insanlar galaksiler arası yolculuklarda artık yol alabilir.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın