YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Teknoloji Yapay Zeka

Pilotsuz Helikopterler Artık Hayatımızda

by3kk
Paylaş

California'da bulunan Skyryse adlı şirket normal helikopterlerin pilotsuz olarak uçmaları için geliştirdikleri otonom sistemin test sürüşü başarılı oldu.

California’da bulunan Skyryse adlı bir firma insansız bir helikopter üretmektensen halihazırda bulun heliptorlerin insansız olarak uçmlarını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışıyorlardı. 

Skyryse Flight Stack adını verdikleri sistemle yaptıkları test sürüşlerinde başarılı sonuçlar elde edildi. Helikopter pilotlarının konrtolüyle yapılan test sürüşleri oldukça ilgi gördü. Robinson R-44 adındaki helipkoptere entegre edilen otonom uçuş sistemiyle birlikte gerekli onay ve izinlerin alınmasının ardında yarın havada gezen otonom helikopterlere rastlamamız artık olası bir durum. 

Bu teknolojiyle birlik başka bir konumda bulunan helikopter acil bir durumda direk olarak çağrılabilecek veya yakın gelecekte helikopter taksilerle birlikte yolcu taşımaları mümkün olabilecektir. 

Skyryse gibi bu tür sistemler üzerinde çalışan Airbus ve Boeing gibi önemli şirktlerde otonom sistemler üzerinde uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyorlar. Hatta ünlü helikopter üreticilerinde Sikorsky’nin de otonom olarak çalışan helikopteri SARA (Sikorsky Autonomy Research Aircraft) adlı projesi bulunmakta.

Skyryse’ın Ceo’su Mark Groden otonom uçuş alanında geliştirdikleri yazılımın hava taşımacılığı anlamında büyük bir adım olduğunu belirtti. Skyryse’nin belirttiğine göre yaptıkları otonom sistemin pilotlardan daha güvenli olduğunu iddia ediyor. 

Etiketler:

Bir Cevap Yazın