YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Apple Teknoloji

Ünlü Teknoloji Şirketleri Çocuk Madenci Ölümlerinden Dolayı Davalık Oldu

by3kk
Paylaş

Apple,Tesla,Microsoft,Dell gibi birçok bilinen teknoloji şirketi bataryaları için Demoktratik Kongo Cumhuriyeti'nde kobalt çıkarıyor. Bu madenlerde çalışan çocukların ölümlerinden dolayı bu firmalar davalık oldu.

Kar amacı gütmeyen bir grup gönüllü avukatlar bu madenlerde çalışan çocuklar için seferber oldu. 14 tane davacıya sahip çıkan bu avukatlar Washington’daki ABD bölge mahkemesinde mağdurları savundu.

Kobalt telefonlarımızda,dizüstü bilgisayarlarımızda, akıllı saatlerimizde ve artık arabalarda kullanılıyor. Uluslararası af örgütü 2016 yılında bu çıkarılan kobaltın büyük bir çoğunluğunun Kongo’dan çıkarıldığı ve çıkaran madencilerin yaklaşık %20’sinin çocuk işçi olduğunu belirtmişti.

Davacıların araştırma avukatı olan Prof. Siddharth Kara pazar günü yaptığı açıklamada “Bu dava, Kongo’daki kobalt madenciliğinin korkunç koşullarına ilişkin birkaç yıl süren araştırmanın sonucunu temsil ediyor, umarım çabalarımız çocukların orantısız işkencelerini bizimle paylaşan cesur ailelerin uğraşları sonucu adelet yerini bulacaktır.”

Teknoloji firmalarından çeşitli açıklamalar geldi ve hepsi bizim böyle bir şeyden haberimiz yok böyle bir şey gerçekten var ise rafineleri tedarikçi listelerinde çıkaracaklarını söylediler. Herkes yıllardır bunun farkında ancak hiçbir teknoloji firması yıllardır bunun için bir adım atmadı çünkü ucuz işçi çalıştığından dolayı dolaylı olarak bu olanlara göz yumdular. Umarız bu davadan sonra bu tarz çocuk işçi vakalarından dolayı ölüm haberlerini tekrar duymayız ve bir çözüm bulunabilir.

Etiketler:

İlginizi Çekebilir

Bir Cevap Yazın

İlgili Yazılar