YÜKLENİYOR

Aramak için yaz...

Bilim

Yapay Nöronlar Alzheimer İçin Umut

by3kk
Paylaş

Bath Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının ürettiği çip insan bedenini onarabiliyor. Alzheimer için tedavide kullanılabilir.

Üretilen bu çip insan beynindeki noranlar gibi çalışabilerek taklit edebiliyor. Nöronların bozulmasıyla birlikte vücutta oluşan hastalıkları çip yardımıyla tedavi edilebiliyor.

Araştırmacılardan Fizik Profesörü Alain Nogaret ” Nöronlar bu zamana kadar kara kutu gibiydiler artık içini açıp onu öğrendik.” dedi. Buluşlarının çığır açıcı olduğunu ve nöranların elektriksel özelliklerini çok güzel taklit ettiklerini belirtiyor.

Tıp dünyasında sinir siteminin elektrik sinyallerine tepki verebilecek bir aygıt yıllardır araştırılan bir konuydu. Bunu en zor kısmının ise devreleri tasarlamak ve bu devrelerin nöranlara benzer şekilde tepkiler vermesiydi. Prof. Nogaret ise bu parametreleri artık bulduklarını ve geliştirmek üzerine çalıştıklarını belirtiyor.

Nature Communications adlı bilim dergisinde buluşlarını anlatan araştırmacılar beynin hafızada önemli rol oynayan kısmı olan hipokampus ve nefes almayı kontrol eden kısmındaki hücreleri taklit etmeyi başardıklarını açıkladılar.

Bununla birlikte artık Alzheimer gibi hasarlı hastalıkların tedavisinin mümkün olduğunu belirtiliyor.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın